جادی میرمیرانی: فعال ضد سانسور یا مهندس سانسورچی؟!

مستندات این سند هنوز تکمیل نشده و موارد بیشتری بزودی به آن اضافه می‌شود.

پیشگفتار

در ابتدا لازم است جهت آشنایی بیشتر، مقدمه‌ای کوتاه درباره تجهیزات شنود قانونی معروف به LI یا Lawful Intercept بیان گردد.

https://twitter.com/Hamed/status/1365020785056878592


مقدمه

در بخشی از کتاب «انسان در جستجوی معنی»، نگاشتهٔ ویکتور فرانکل می‌خوانیم:
«اگرچه آزادی، واپسین کلام نیست؛ بلکه تنها بخشی از داستان و نیمی از حقیقت است. آزادی، تنها جنبهٔ منفیِ کل این پدیده است که جنبهٔ مثبت آن عبارت است از مسئولیت [پذیری]. در واقع اگر آزادی در چارچوب مسئولیت‌پذیری قرار نگیرد، ممکن است در معرض سقوط و انحطاط تا به حدِ خودکامگی (استبداد)، دلبخواه کاری و بی‌بندوباری محض پیش برود».

با چنین نگرشی نه انکار جنبه‌های جبری و مکانیکی رفتار بشر لازم می‌آید و نه سلب اختیار و آزادی او در واقعیت به منظور فائق آمدن بر او ضرورت می‌یابد. آنچه بایستی این رهاشدگی را کنترل نماید، پذیرفتن مسئولیت از جانب فرد طالب آزادی است.

شارلاتان کیست؟!

شارلاتان آن شخص شیاد و عوام‌فریبی است، که با یک شعار که بستگی به مقتضیات زمان دارد، پا به میدانی می‌گذارد و عوام مردم را با تظاهر و ریاکاری، با فریب و فرافکنی گول میزند و با خودش همراه می‌سازد تا بدین طریق بتواند به خواسته و اهداف شخصی خود برسد.

بگذارید با یک سوال شروع کنیم: بنظر شما از نظر شارلاتان‌ها، چه گروهی از توده‌های مردم برای آنها خطرناک و نابخشودنی تر هستند؟ پاسخش ساده است، سالم‌ترین و درستکارترین افراد جامعه.

ترور اول:

https://youtu.be/mMyT1zrTQes

ترور دوم

«ما ایرانیان، الخصوص آنهایی که هنوز هم در ایران زندگی می‌کنند، چه خوشمان بیاید، چه نیاید، همگی هر کدام مون به نوعی قربانی تصمیم‌گیری‌ها و نگرش‌های حاکمیت ایران شده‌ایم. این یک فکت است، این یک اصل است استثنایی هم ندارد».

حال تحت این شرایط آیا ما اجازه داریم، هر کسی را که توی اون کشور زندگی می‌کند را بدون داشتن سند و مدرک مستند بیاییم او را به حاکمیت یا جناح‌های سیاسی و… وصل کنیم؟

آیا درست است که به واسطه این بهانه‌‌ها، بیاییم آن جوانی را که دارد با هزار و یک امید و با زحمت و تلاش خود، واقعا دارد کار مفید انجام می‌دهد را ناامید کنیم و زندگی‌اش را اینگونه به سلاخی بکشیم؟

بقول این برانداز‌ها:
کسی که خودش دستش به خون مردم آلوده است، غلط می‌کند که دم از ریخته شدن خون مردم می‌زند!

مسئله اینه چرا جادی توانست چاقو را در دست #ابرآروان ببیند، ولی سر بریده را در دست خودش و دوستان نزدیک و صمیمی‌اش ندید؟!


قضاوت در مورد ابرآروان کار سختی است. ولی اینکه شما شرکتی که بخاطر مشکلاتی که براش ایجاد شده و زمین‌گیرش کرده و یکی مثل جادی با ادعای روشنفکری و حسن نیت میاد همه کثافت کاری‌های حاکمیت رو میندازد گردن یک شرکت و بهش لگد می‌زند و دیگران را با فرافکنی تحریک می‌کند، از نظر من اسم کارش شیادی است و کسی که این عمل را انجام می‌دهد رسما یک شارلاتان پست‌فطرت است.

تجهیزات شنود قانونی(LI یا Lawful Intercept) چیست؟

LI یا Lawful Intercept یک امکان است که به نهادهای امنیتی و قضایی امکان شنود دیتای عبوری از شبکه سرویس دهنده اینترنت را میده. این موضوع در تمام دنیا مرسومه و یک الزام برای تمام سرویس دهنده‌های اینترنت در تمام دنیاست.

LI شامل یک سری تجهیزات است که ترافیک عبوری از سرویس پروایدر رو به یک سری از سرورهای مخصوص LI ارسال می‌کنه. اپراتورها هیچ دسترسی‌ای به اون تجهیزات ندارند و نهاد قضایی یا امنیتی هر زمان که بخواهمد به اون دیتا دسترسی داره (چه در آمریکا و هر کشور دیگه و چه در ایران).

تو پرانتز بگم که استعلامی که نهاد قضایی از اپراتور می‌کنه شامل مشخصات صاحب IP است که از LI استخراج شده و اپراتور در صورت دریافت حکم قضایی موظف به ارائه اونه. تجهیز LI همون کاری رو می‌کنه که در شبکه تلفن ثابت یا موبایل تجهیزات شنود صدا انجام می‌دن. یعنی همونطور که در شبکه تلفن، اپراتور موظفه امکان شنود را فراهم کنه در شبکه دیتا و اینترنت هم اپراتور موظفه که این تجهیزات رو داشته باشه.

بر اساس شواهد و قرائن جمع‌آوری شده و موجود براحتی می‌توان گفت که در سه کشور ایران، عربستان، قطر تجهیزات شنود مخابراتی(LI) توسط همین تیم فنی نوکیا زیمنس(NSN) ایرانی نصب و راه‌اندازی شده است.

نکته بسیار مهم و قابل توجهی که باید به آن اشاره کرد این است که جادی میرمیرانی اکتویست‌نمای ضد سانسور اکوسیستم ما حضور و نقش پر رنگی در این تیم داشته است🤭.

با این وجود در ویدیوی لجن‌پراکنی بر علیه ابرآروان مشاهده می‌کنیم که جادی با اینکه نسبت به مباحث و جزئیات مرتبط با تجهیزات شنود(LI) بخوبی آشنایی و آگاهی کافی دارد، اما از قصد اقدام به عوام‌فریبی می‌کند و سعی می‌کند اینگونه به مخاطبین خود تلقین کند که نصب این تجهیزات کار بسیار خبیث و بدی است. در صورتی که در این حوزه یک امر عادی است.

در ضمن LI کاملا از تجهیزات فیلترینگ جداست و نقشی در اون نداره. چون اساسا ساختار به کارگیریش طوریه که سر راه دیتای ورودی نیست و نمی‌تونه دیتا رو دستکاری کنه. صرفا یک کپی از دیتا به دستش می‌رسه. پس تمام سرویس‌دهنده‌های اینترنتی دنیا از جمله ایران (شامل ایرانسل، همراه اول، شاتل، آسیاتک، های وب، مخابرات، پارس آنلاین و …) بقیه موظفند که این تجهیزات رو داشته باشند.

شرکت‌های خدمات ابری مثل ابر آروان و ابرزس و ابر آمد و دیتاسنترها مثل تبیان و امثالهم، چون اینترنت خودشون رو از سرویس‌دهنده‌های اینترنت دریافت می‌کنند الزام و نیازی به نصب این تجهیزات ندارند چون ترافیک در یک سطح بالاتر توسط LI دریافت میشه. اگر جایی یکی از این شرکت‌ها مستقیما از زیرساخت اینترنت دریافت کنه و ترافیک اینترنتش از یک حد مشخصی بالاتر باشه (حدود ۱۰ گیگابیت) موظفه که تجهیزات LI رو نصب کنه.

بخاطر همین هم در پروژه ابرایران این بند اومده. در ضمن بخاطر هزینه این تجهیزات و لایسنس‌هاش (در حد چند ده میلیاردتومن)برای پروژه‌های کوچیکی مثل ابر ایران، خرید و نصبش اصلا به صرفه نیست. امکان LI در تجهیزات شبکه در سطح Carrier Grade به عنوان یک feature فروخته میشه یا تجهیزات جداگانه‌ای برای اون خریداری میشه. خوبه که لینک‌های زیر رو هم ببینید:

با تشکر ویژه از رضا کاربر توییتر، بخاطر انتشار این توضیحات خوب و مفید🤩

مستندات مرتبط با نوشتار

حرفه و تخصص اصلی جادی:

حاشیه‌نویسی۱: شنیده‌ها حاکی از آن است که این سه نفر یعنی عباس اسماعیل، لیلا نظری‌سیر، امیر عماد میرمیرانی کسانی هستند که شبکه همراه اول رو به اینجایی که ما هم‌اکنون در حال استفاده از آن هستیم رسانده‌اند. (قابل توجه نریمان غریب و امین ثابتی😉).

حاشیه‌نویسی۲: این طور که پیداست نوع تخصصی که جادی دارد، در ایران بقدر خاص و کلیدی(تک‌پر) می‌باشد که باعث شده است همواره او را به چشم یک عزیز دور دانه نگاه نمایند. بطوریکه کسی جرات گفتن بالای چشمت ابروست به او نداشته باشد. برای مثال گویا رفعت اسلامی، بصورت مادام العمری شامل حال جادی شده است.و تمامی افرادی که جادی مهر تایید بر آنها بزند می‌شود.


محل کار جادی :

به حضورتان معرفی می‌کنم:
سرکار مهندس خانم لیلا نظری‌سیر همسر محترم جادی
👇 👇 👇 👇

بابا جادی تو دیگه کی هستی!
فکر می‌کنم اگر کمتر از پدر شبکه ملی اطلاعاتی بهت بگیم، به نریمان غریب رسما بر بخورد :))
صبر کنید……
👇 👇 👇 👇

10 thoughts on “جادی میرمیرانی: فعال ضد سانسور یا مهندس سانسورچی؟!

 1. چرا مناظره عمومی نمیزارید و برای کل جامعه تکنولوژی ایران مشخص بشه شما استدلال هاتون درست هست یا ایشون؟

  1. سلام، به نکته خوبی اشاره کردید، اتفاقا بدنبال این هم هستم. منتظر بودم تمام ابعاد موضوع بخصوص آن مواردی که به طرح صیانت مربوط میشه تکلیفشان روشن بشه تا بصورت مستند بتوانم این افراد را به مناظره دعوت کنم. به هر حال من اعلام آمادگی خودم رو از الان اعلام می‌کنم و پیشنهاد می‌کنم شما و سایرین هم به این افراد این نکته را یادآوری کنید تا آنها بدانند که سایر افراد جامعه خواهان برگزاری این مناظره هستند.

 2. اول از همه این که بیا پایین !!!
  دوم هم اینکه چرا کسی به جز تو صداش در نمیاد؟؟؟
  جمعش کن.
  چرا بیشتر تلاش نمیکنی تا این موضوع رو ثابت کنی ؟؟؟
  اگه داری کاری میکنی کجاس ؟؟؟
  این بیشتر شبیه یه تئوری توطئه ای تا هر چیز دیگری.
  شما از طرز حرف زدن تون معلومه که با جادی مشکل دارید و صرفا معلومه که نظرات خودتون هم قاطی این تحقیق هستش.

  1. علیک سلام!

   دوم هم اینکه چرا کسی به جز تو صداش در نمیاد؟؟؟
   جمعش کن.

   اتفاقا خیلی‌ها صداشون در آمده! اما هر وقت خواستند حرفی بزنند مالکشان جادی بهشون حمله کردند و ….

   چرا بیشتر تلاش نمیکنی تا این موضوع رو ثابت کنی ؟؟؟
   اگه داری کاری میکنی کجاس ؟؟؟

   خوب همانطور که در صفحه اول مشاهده می‌کنید فعلا درگیر موضوع طرح صیانت هستم. و اگر مطلب مخبر بودن محمدرضا حقیری رو مطالعه کنید می‌فهمید که این دو موضوع باهم در ارتباط هستند.

   این بیشتر شبیه یه تئوری توطئه ای تا هر چیز دیگری.

   اگر فکر می‌کنیم این‌ها همش یک تئوری توطئه است! خب برید به جادی بگید که سوزنچی دعوتت کرده به مناظره زنده! بیا قبولش کن و این متوهم رو ضایع‌اش کن!
   ببینید حاضر میشود یا نه!
   در ضمن این رشتو در توییتر را هم مطالعه کنید 🙂

 3. من با این حرفا کاری ندارم. برای من مهم اینه که آدم باسوادیه تعداد زیادی آدم هم ازش روزانه چیز یاد میگیرن. حالا میخواد هرچی باشه.
  این مطلبت هم بیشتر شبیه آیتمای بیست و سیه. نه سرش معلومه و نه تهش

  1. نظر شما واقعا برام قابل احترام است. آخه یکزمانی خودم هم در مورد این شخص همچین تفکری داشتم(سندش).
   اما بعدا فهمیدم این‌ها همش ظاهر قضیه است. باتنش خیلی خبیث‌تر از این حرف‌هاست.
   در مورد ناقص بودن این مطلب یا شبیه ۲۰:۳۰ هم حق با شماست، آخه ته این ماجرا وصل میشد با ماجرای #طرح_صیانت و نمی‌شد یکباره همه چیز رو ریخت روی آب! باید یواش یواش پیش می رفتم. حالا که همه با طرح صیانت آشنا شدن، میشه ته این داستان را هم بست.

 4. حالا چرا این همه ک*شر گویی؟! یه کلام بگو واسه ابر آروان می‌مالم خودتو خلاص کن دیگه…

  1. بنده سعی داشتم و دارم که حقیقت را آنگونه که هست بصورت مستند روایت کنم!
   حال اگر برداشت شما چنین است؟ اوکی بنده برای نظر شما احترام قائل هستم، اما قبولش ندارم.
   چون ماله کش آنکسی است که روی کار غلط خودش و رفیقانش سرپوش می‌گذارد، و انگشت اتهام را بطرف دیگران می‌گیرد تا در امان بماند.
   مثل کی؟ خب معلومه مثل جادی میرمیرانی(سند) و دانیال بهزادی(سند)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.